Vino Masarik

Telefon

+420 606 714 041

Adresa

Blatnice pod Sv. Antonínkem 668

Příběh vinařství Vino Masarik, či chcete-li Víno Masařík, nepřímo započal můj dědeček Václav Křivánek (1927 – 2009), jeden z hlavních šlechtitelů révy vinné v Československu. Narodil se ve Velkých Bílovicích. Své dětství a mládí však prožil v malé vesnici Narta poblíž Bjelovaru (dnešní Chorvatsko). Pomyslně se naše cesty protnuly již zde, neboť část vesnice Narta, ve které vyrůstal, se nazývá Blatnica! V průběhu války se stal partyzánem a byl i raněn. Po válce odchází zpět do Československa a roku 1951 dokončuje studium na VŠZ v Brně pod vedením doc. Blahy.

Do vinohradnictví v České a Slovenské republice se nesmazatelně zapsal především vyšlechtěním odrůdy Muškát moravský. Mezi jeho další vyšlechtěné moštové odrůdy patří Florianka a Sevar, stolní odrůdy Pola, Amos, Olšava, Vitra a více než 100 klonů révy vinné.

Dědeček je pro naše vinařství zásadním tvůrcem celého příběhu Vino Masarik. Naučil nás milovat svou práci a s pokorou přistupovat ke každému dni ve vinici i sklepě. Často mluvil o tom, že v případě jakékoliv krize je třeba ještě více pracovat. Vždy pro nás bude tou největší inspirací.

Nejdůležitějším člověkem současného vinařství je Vojtěch Masařík, otec současného majitele. Své první víno vyrobil ve svých 12 letech a do vinohradnictví se zamiloval. Doposud je to jeho největší celoživotní koníček. Vínem se nikdy neživil (profesně soudní znalec, stavař a geolog), ovšem přirozeným intelektem, pracovitostí, pečlivostí a úžasnou senzorickou pamětí se postupně stal respektovaným degustátorem a vinařem v České republice a na Slovensku.

Můj otec měl jedinečnou možnost čerpat z úžasných znalostí mého dědečka a často vzpomíná na společně strávené večery inspirované vínem. A já, Radim Masařík, mám nyní příležitost naslouchat svému otci a díky němu i svému dědečkovi. Je to unikátní a nesmírně si toho vážím. 

Do Blatnice k vinařovi

Mapa s lokalitami vinařství

  • 5.7.2024
  • 7.7.2024

Vinařství Jan Cícha & Vino Masarik

images

Vinařství Jan Cícha

O vinařství | mapa

images

Vino Masarik

Kde nás najdete

  • images
  • Označení v rámci pořádaných akcí

    23